Bookmark and Share

EFS: Efter 10 år må EU nu tage sig sammen




Europæisk fagbevægelse presser på for arbejdsmiljødirektiv om muskel-skelet sygdomme
19. juni 2012

Selvom industrisamfundet angiveligt er forladt for længst, så er muskel-skelet sygdomme udlæst af arbejdet stadig en hyppig årsåg til sygdomme. Det gælder på EU plan og det gælder i Danmark.

De seneste tal fra 2010 viser at 40 procent af de anmeldte erhvervssygdomme stadig skyldes smerter i muskler og skelet. Et europæisk studie fra samme år viser samme tendens.

Det får nu den Europæiske Faglige Sammenslutning, EFS til at kræve, at EU-kommissionen endelig kommer på banen med et direktiv, som tager samlet hånd om det alvorlige arbejdsmiljøproblem.

Der findes enkelte EU-direktiver, som handler om enkelte sider af problemstillingen. Men der er brug for et samlet direktiv, som effektiv beskytter arbejdsmiljøet mod muskel-skelet skader.

Men EU-kommissionen har brugt næsten 10 år på at forberede et samlet direktiv om problemet, uden at de endnu har nået frem til at kunne præsentere et forslag. Og da kommissionen har serveretten i EU, sker der ikke noget før den spiller ud.

- EU-kommissionen må nu leve op til sit politiske ansvar og uden forsinkelse fremsætte et forslag til direktiv, så EU-parlamentet og ministerrådet kan udfylde deres rolle, hedder det i en udtalelse fra EFS. Som henviser til, at parlamentet flere gange har efterlyst hurtig handling på problemet.

- Fælles lovgivning om muskel-skelet risici vil være af værdi for medlemslandene og betyde et skridt frem for en mere effektiv arbejdsmiljøbeskyttelse, siger Judith Kirton-Darling, sekretær i EFS. (brink)



Back to Top